Festa da Istoria 2017 de Ribadavia

Fecha 25-08-2017 a 26-08-2017
Lugar
0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 LinkedIn 0 0 Flares ×

festa-da-istoria-2016

Festa da Istoria 2017 de Ribadavia.

A “Festa da Istoria” recorda, ano tras ano, a historia da Vila e a súa Bisbarra, achegando ao presente as tradicións e vivencias de épocas pasadas nunha recreación medieval onde se encontran representadas as distintas culturas, relixións, oficios e clases sociais daquela época.

Recuperar a Festa foi un esforzo da xa desaparecida “Escola Taller de Santo Andrés”. A testemuña fué recollida polo pobo, que representado por unha Coordionadora Veciñal a segue representando todos os anos, contando para iso cun gran número de voluntarios.

O esforzo de todo un ano, non só queda representado neste día, senón que durante todo o ano a Coordinadora leva a cabo diversas actividades organizando cursos, talleres artesáns, recuperación de xogos populares, exposicións, etc. posibilitando así o enriquecemento cultural da Bisbarra.

Non cabe dúbida de que a actividade principal é a “Festa da Istoria” e para iso non se escatiman esforzos que se ven recompensados polos distintos recoñecementos a nivel rexional, estatal e internacional (Declarada de Interese Turístico Nacional, Premio Canle da Historia…).

PROGRAMA

venres 26

10:00 VIII Concurso de pintura rápida.

             Polas rúas

11:00 II Concurso Infantil / xuvenil de pintura rápida.

            Alameda

11:30 Apertura do mercado medieval no recinto da Alameda
Grupos de música e de animación de rúa actuarán durante toda a xornada

11:30 a 14:00 – 18:00 a 21:00 Espazo infantil e xogos para nenos

11:30 Campamento de Mercenarios a cargo do Grupo Gastrafetes.

            Na Alameda

12:00 Música de rúa a cargo de Olta Gabhar acompañados polo Bufón do Reino.

             Na Alameda

12:30 Os Galaicos percorrerán o mercado da Alameda e as rúas e prazas da Vila

13:30 Animación de rúa a cargo do Fauno e dos músicos do mercado da Alameda.

14:30 O son das gaitas e dos tambores acompañarán aos mercaderes.

             Na Alameda

15:00 Hora do bo xantar e peche do mercado.

            Alameda

18:00 Reapertura do mercado anunciada polos músicos de Coimbra.

             Alameda e nas prazas e ruas do Casco Histórico

18:00 Academia da Espada.- Exhibición e taller participativo impartido por Ton Puey.

             No Campamento da Alameda

18:30 Actuación de rúa dos Galaicos e do Xigante Malabarista. . .

            Alameda, prazas e ruas

20:00 Animación de rúa “Juglareando”.

             Na Alameda

20:15 Pasacalles musical a cargo do grupo Olta Gabhar e do Guerreiro Bárbaro Cano.

            Na Praza de San Xoan e rúa Salgado Moscoso

20:30 Exposición y entrega de premios de los Concursos de pintura rápida.

              Club Artístico

20:30 Concerto na Igrexa de San Domingos.
              Coro da Istoria
              Concerto do grupo 2na Fronteria

21:00 Lectura do Bando da Istoria
             Percorrido acompañado polos Tabaleiros da Istoria e os Soldados da Vila
             Saíndo da Porta da Vila e finalizando na Praza Maior

21:30 Os Galaicos partirán da Alameda para percorrer as rúas e prazas do centro histórico

22:30 Espectaculo de lume a cargo de Rita de Miguel

             Auditorio do Castelo

23:00 Teatro “A Endiañada” .

              No Auditorio do Castelo

23:30 O Verdugo e os músicos de Olta Gabhar percorrerán as prazas e rúas da vila, rematando no mercado da Alameda

00:00 Acrobacias, música e lume “Medievo Circus”.

              Na Praza da Maior

00:30 Concerto Kepa Junkuera.

              Fachada Castelo

01:30 Espectáculo de pirotécnia e luz.

            Fachada Castelo

sábado 27

10:30 Apertura do Mercado Medieval 

            Polas rúas e prazas da Vila e no recinto da Alameda

10:30 Apertura do Banco Alhóndiga           

           Na Praza Maior, Alameda, Praza García Boente, Rúa San Martiño, rúa Progreso e Praza de San Xoan

11:30 Gran Desfile da Istoria           

            Dende San Francisco ata o Castelo dos Sarmiento.

Participan :

Grupos de música e animación, Banda de Gaitas de Xunqueira de Espadañedo, Banda de Gaitas de Os Blancos, Halconeros de Castilla e dunha maneira especial: Don Pedro e Dona Ana, Grupo de Baile Donas sen Cabaleiros, Tabaleiros da Istoria, Soldados, Realeza, Adiantado Maior do Reino, Bando, Pregoeria e acompañantes, Nobres, Clero, Notables, Voda Xudía, Grupo de Valparaiso, Verdugo, Coro da Istoria, Nenos do Xadrez, Club Ximnasia Pavillón, Cabalos de Carrás, Especialistas Hipica Celta, Cabaleiros Templarios, Gastrafetes, e demais VOLUNTARIOS/AS e convidados

12:15 Pregón – Luciana Rodríguez Rodríguez          

            No palco da fachada do Castelo

12:30 Entrega de Medallas aos Notables da Istoria              

            No palco da fachada do Castelo

12:45 Baile Medieval Donas sen Cabaleiros.

            Enfrente da fachada do Castelo

13:00 Animación de rúa. “Embufona-2” e o grupo Himnorum

             Na praza de San Xoan e na Rúa Fonte Arrastrada

13:00 Apertura do Campamento de Mercenarios a cargo do Grupo Gastrafetes.

             Na Alameda

13:00 Animación do mercado da Alameda a cargo de Cano Canyon e o grupo de música Olta Gabhar.

13:00 Actuación da Bande de Gaitas de Xunqueira de Espadañedo saindo da Praza Maior

13:15 Combate de Cabaleiros. Especialistas Hípica Celta.

            Na praza maior

13:30 Saída da comitiva da Voda Xudía           

            Dende a Rúa dos Fornos

13:30 Xadrez Vivente         

            No auditorio do Castelo. Só persoas vestidas de época

13:45 Himnorium e o Xigante Malabarista actuarán no mercado da Alameda

14:00 Animación de rúa “Os Nibelungos” de Kepler T&T.

            Na Alameda e na rúa progreso

14:00 Actuación da Banda de Gaitas de Os Blancos. 

            Na Alameda

14:15 Voda Xudía. Só persoas vestidas de época          

           Na Igrexa da Oliveira

14:30 Xantar Medieval           

            Na Madalena. Só persoas vestidas de época

14:30 Cetraría e Exhibición de Aves. Grupo Halconeros de Castilla             

             Na Praza Maior

15:00 Música na rúa: Os Grupos Son de Serán, Millo e Himnorium actuaran polas rúas e prazas da Vila

15:15 Grupo Os Galaicos e animación de rúa a cargo do grupo Dragóns de Lume.

           Polas rúas do Casco Histórico

15:30 Actuación Grupo Tabaleiros da Istoria
             Polas rúas e prazas

16:30 Animación de rúa a cargo da compañía Kepler “Os guardiáns de Ent”
            Na Praza da Cruz

16:30 Actuacións dos Mercenarios Gastrafetes.

            No castelo,prazas e rúas da vila ata as 21:00 h

17:00 A percusión e o son das gaitas dos Galaicos percorrerá as prazas e rúas de Ribadavia

17:30 Música na rúa: Os grupo Millo percorrer as rúas do mercado            

            Polas rúas e prazas do Casco Histórico

17:45 Animación de Rúa “Musicando”. Circo Cido .

           Na Alameda

18:00 Carreira de Pipotes            

             Pola rúa Progeso ata o Club Artístico.

Entrega de premios no palco do Castelo

18:30 Pasacalles “Os Vixiantes de Zot” a cargo Kepler T&T           

            Rúa Progreso e Praza de San Xoan

19:00 O grupo de musica Olta Gabhar percorrerá o mercado de oficios artesanais

             No Castelo

19:00 Saída da comitiva do Rei , do Adiantado Maior do Reino de Galicia e dos músicos Os Galaicos para presidir o Gran Torneo Medieval.

             Desde a fachada do castelo ao Xestal

19:15 Os músicos do Grupo Millo percorren o mercado.

            Na Alameda

19:30 Exhibición de Cetraría. Grupo Halconeros de Castilla           

            Campo do Xestal

20:00 Gran Torneo Medieval. Grupo de especialistas Hipica Celta.               

             No campo do Xestal

20:30 Animación de rúa “A sombra das Bruxas” Mandragora.

             Rúa Progreso e Praza Maior

20:45 “O Fauno” . Animación de rúa a cargo de Cano Canyon e Olta Gabhar            

             Praza de San Xoan

21:30 Baile Medieval Donas sen Cabaleiros             

            No Auditorio do Castelo

22:00 Flanbé e Fundí, Dous simpáticos bufóns acompañados pola música de Olta Gabhar farán un espectáculo de lume e acrobacias.

             No Auditorio

22:30 Peche do Banco Alhóndiga 

             Praza Maior

22:30 Os Galaicos e Rita de Miguel con Vikin farán un pasacalles desde a fachada do Castelo ata a Praza San Martín cheo de ritmo e diversión.

23:00 Espectaculo de lume e música a cargo de Himnorium no mercado da Alameda

23:30 Concerto Fin de Festa. Banda Baile Asalto             

             Praza / rúa San Martiño

 

Publicidad

Los comentarios se han cerrado.

0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 LinkedIn 0 0 Flares ×